Jdi na obsah Jdi na menu
 


Něco z historie

15. 5. 2007

Rhodéský ridgeback je v současné době jediným uznaným plemenem pocházejícím z jižní Afriky, ale v současné době se rychle rozšiřuje i další plemeno vyšlechtěné Afrikánci. Je to boerboel, mohutný pracovní pes.

První psi s pruhem opačně rostoucí srsti jsou doložení na malbách a řezbách v hrobkách egyptských faraonů z doby asi před 5 000 lety. Časem se domorodí Khoin-Khoinové ze severu Afriky dostávali jižněji i se svými psy s ridge. Když na konci 15. století u jihoafrických břehů přistáli Portugalci, uviděli domorodé obyvatele, které nazvali Hotentoty, a jejich podivné psy s ridgi. Khoin-Khoinové své psy používali k lovu i k ochraně.

Holandští, francouzští a němečtí přistěhovalci, kteří v 16. a 17. století osidlovali jižní Afriku, s sebou přiváželi z Evropy vlastní psy - dogy, mastify, bloodhoundy, teriéry, chrty. Původně africká plemena sloužila spíše jako honiči a byla pro lov lvů a jiných velkých šelem příliš malá. Plemena dovezená z Evropy však nebyla vzhledem ke klimatickým podmínkám Afriky odolná ani vytrvalá. Křížením afrických honičů Hotentotů s evropskými loveckými psy vznikli předchůdci rhodéského ridgebacka, psa nebojácného, rychlého, vytrvalého obratného, s vynikajícím čichem, schopného snášet horké podnebí. Psa, který mohl v náročných afrických podmínkách nejen přežít, ale také pracovat. Často byli tito psi označováni jako lví, lionští psi. Byli využíváni jako pomocníci při lovu lvů, pum, leopardů, ale také paviánů a divokých prasat.

Už v polovině 17. století se snaží Jan van Riebeck vyšlechtit psy, které můžeme označit za předchůdce rhodéského ridgebacka. Dobré vlastnosti polodivokých afrických psů se křížením ještě upevňovaly. Vitálnější a silnější byli vždy potomci s ridgem.

Cestovatel, skotský misionář David Livingstone se ve své knize Missionary Travels in South Africa z roku 1857 zmiňuje o psu s pruhem opačně rostoucí srsti na hřbetě.

V roce 1875 založil Charles Helm misii s nemocnicí u pramenů řeky Umzingwani v dnešní Zimbabwe, tehdejší Rhodésii, kam přivezl dvě feny Hotentotů. Misii reverenda Helma navštívil také cestovatel a lovec Cornelius van Rooyen. Své lovecké psy nechal nakrýt Helmovy feny. Z jejich spojení se stali legendární van Rooyenovi lovečtí psi s ridge. Van Rooyen tyto psy dále šlechtil.

Ještě na africkém kontinentu vznikly dvě linie ridgebacků. Farmáři potřebovali spíše psa, který by byl schopen hlídat farmu, lovci se spíše zajímali o rychlého, vytrvalého honiče.

V roce 1902 byl v Bulawayu založen Lion Dog Club, do jehož čela se postavil Francis Richard Barnes. V roce 1922 se v Bulawayu uskutečnilo první setkání chovatelů psů s ridge. Zde se chovatelé rozhodli přijmout standard plemene Rhodesian Ridgeback. Základem tohoto standardu se stal plemenný standard dalmatina. O čtyři roky později South Africa Kennel Union uznal plemeno rhodéský ridgeback.